GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12043066
*
nr 1204 3066
Herman Kähler
(1846-1917), Danmark
Vas, keramik, Höjd: 9
Kondition: nagg
Herman Kähler, dansk keramiker född 1846, död 1917.
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 september 2018
kl 20:05:18
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa herman kähler keramik norden skandinavien skandinavisk vas
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45
-
8069 Vaser
2 st, porslin, bemålade. Höjd: 27-31 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:53
*
Herman Kähler
Kondition: nagg
Herman Kähler, dansk keramiker född 1846, död 1917.
nr 1204 3066
Herman Kähler
(1846-1917), Danmark
Vas, keramik, Höjd: 9
Kondition: nagg
Herman Kähler, dansk keramiker född 1846, död 1917.
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 september 2018 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa herman kähler keramik norden skandinavien skandinavisk vas
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45 -
8069 Vaser
2 st, porslin, bemålade. Höjd: 27-31 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:53



